Ще у 1866 році поблизу озера було побудовано перший в Азербайджані резервуар для збереження та випуску нафти. З 1929 року до озера, по каналу Кешля спускали нафто-промислові води. А починаючи з 1970-х почали викидати побутові та промислові води. Згідно оцінок міжнародних експертів озеро було визнане одним з найбільш складно забруднених у світі.
У 2013 році за рішенням президента Азербайджану Ільхама Алієва згідно програми по покращенню екологічного стану дев'яти озер Апшеронського півострова розпочато комплексне відновлення озера Беюк-Шор і прилеглих до нього територій. На першому етапі в 2015 році компанією 'SUEZ' було відновлено 300 га території набережної поблизу Олімпійського стадіону. Наступним етапом стало освоєння 140 га на півночі озера.
Команда нашої студії спільно з колегами з 'BURØ' та 'GA' відвідали місцевість перед початком проектування. З'ясувалось, що ділянка має вигідне географічне положення — всього 11,5 км від аеропорту, 7,5 км до Каспійського моря та 10 км до старої частини міста Баку. Нова ділянка має потенціал для інтеграції в Баку. Озеро знаходиться в межах міста. Поруч знаходяться дві лінії метро, основні дороги та аеропорт. Неподалік розташований новий Олімпійський стадіон, який вже став одним з символів міста. Проте сама місцевість поблизу озера на момент нашого візиту нагадувала пустелю з нафтовими калюжами.
При проектуванні ми врахували нові транспортні магістралі, що обмежують ділянку з півночі та заходу. Також врахували санітарно-захисну зону в 200 метрів від ємностей нафтосховища (це був перший резервуар для збереження та обліку нафти, побудований ще у 1866 році).
Проаналізувавши потенціал ділянки ми зосередились на трьох сценаріях розвитку території. Наша студія очолила розробку парку розваг, 'GA' — R&D кластеру, а команда 'BURØ' — житлового району.
Вперше в Баку зоопарк було засновано у 1928 році. З того часу зоопарк переїжджав 4 рази: у 1942, 1958, 1975 та 1985 роках. У 1985 році для розвитку зоопарку було виділено 45 гектарів, але з них було розроблено лише 2 гектари. Планували що зоопарк буде поступово розростатись, але наприкінці 2001 року до площі додали лише трохи більше 2 гектарів. І сьогодні Бакинський зоопарк діє лише в межах 4 гектарів. Така ситуація є некомфортною для всіх зацікавлених сторін. Зоопарку необхідно значно більше площі. Місто може отримувати прибуток від кращого використання землі.
У 2008 році президент Ільхам Алієв розпорядився про переніс зоопарку для розширення його території. Перше місцезнаходження розглядали поблизу селища Гюдзек та Гобу. Пізніше було обрано ділянку в межах заповідника Джейранбатан. За станом на 2012 рік 55 гектар поблизу озера Гумьятаг було призначено для зоопарку, але проект досі не запущено.
Обидві ділянки знаходяться надто далеко від Баку. Це могло зробити зоопарк менш привабливим для раптових відвідувачів та більш складним виправданням для інвестицій.
Концепція зоопарку та парку розваг полягає у поєднанні контрастної флори та фауни всіх континентів планети на ділянці в 65 га, та дає змогу відвідувачам здійснити навколосвітню подорож всього за 15 манат.
Ще у XIX столітті тварин у зоопарках утримували в невеличких клітках, без урахування їх природнього середовища існування та без можливості пересування. Відвідувачі могли спостерігати за тваринами лише в певної відстані.
Вже у ХХ столітті клітки для тварин стали більш просторими та почали створювати спеціальні експозиції, котрі імітували природнє середовище існування тварин. Огорожі та металеві решітки замінили скляними стінами та рвами, покращився рівень благоустрою. Однією з основних змін став переметральний огляд. За таким принципом було побудовано більшість зоопарків радянського періоду.
Мета сучасних зоопарків — відтворення справжнього середовища існування тварин та безпечно занурити відвідувачів в дику природу. Тварин більше не утримують у просторах, розділених по видовому принципу, тепер вони мають спільні зони існування. Відвідувачі переміщуються через ни хпо спеціальним маршрутам, що дозволяє отримати дуже реалістичне сприйняття оточуючого середовища.
В озелененні різних зон зоопарку використовуються рослини, характерні для відповідних континентів та зоогеографічних районів. Спільно з фітопатологом Сергієм Роговським ми підібрали вітро-, соле-, жаро-, та посухостійкі рослини, які зможуть рости в кліматі Азербайджану.
Високотехнологічна очистка та проект по покращенню озера Беюк-Шор показав можливі приклади використання землі навколо озера. Сучасний парк з 60 гектарами зоопарку може стати новою родзинкою міста. А прибуток може покрити витрати по проекту очистки землі. В тканині міста парк може злитись з Олімпійським стадіоном та прилеглою набережною, таким чином вони більше не будуть відчуватись як місця на околиці.
На початку 2017 року керівництвом Азербайджану було прийнято рішення про будівництво парку розваг. Сучасний парк розваг стане новою пам'яткою Баку, поєднається з набережною та територією Олімпійського стадіону.
Інші сценарії використання території:
Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'
Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Маріанна Криворучко, Тавіфа Пономаренко, Анна Васильєва
Архітектурна студія 'BURØ'
Олена Даниленко, Сергій Ферлей, Антон Герасимович, Ліліт Акопян, Андрій Геленюк, Антон Олійник, Марія Пахомова, Єгор Штефан, Ірина Шептуха, Дар'я Войтенко, Ліна Полянська
Бюро ініціативної архітектури 'GA'
Влодко Зотов, Віктор Герасименко
Незалежний експерт
Дмитро Гурін
Дендролог
Сергій Роговський
Верстка
Дар'я Подольцева
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com