Локація
Територія Старокиївської гори охороняється 'UNESCO'.
Територія Старокиївської гори охороняється 'UNESCO'.
Понад 6 років на території Десятинної церкви тривали археологічні розкопки. По завершенню робіт огорожа так і залишилася стояти ще впродовж 5-ти років, і велика територія музею була закритою. Як наслідок, основний пішохідний зв'язок, що проходив через центральні сходи, було втрачено.
Влітку 2015 року ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива», заручившись підтримкою місцевої громади, демонтувала будівельну огорожу та відновила фундаменти Десятинної церкви за кошти, зібрані мешканцями міста.
Після завершення робіт по трасуванню фундаменту Десятинної церкви, на початку 2016 року за ініціативи мецената В'ячеслава Москалевського було розпочато роботи по подальшому відновленню території.
Наша студія була залучена у проект на даному етапі. Перед розробкою проекту відновлення території виконали дослідження ділянки.
В архіві музею ми знайшли креслення Авраама Мілецького, це дало розуміння як раніше проходили пішохідні зв'язки.
Половина мостіння з піщанику була зруйнована, втрачено пішохідні зв'язки з вулицею Володимирською. Всю наявну розкладку мостіння необхідно було викреслити та відмітити пошкоджені плити, яких виявилось 50%. Нові плити завезено з родовища «Теребован», посилання на яке знайдено в архівних кресленнях.
Ввечері на території (особливо за музеєм) було небезпечно перебувати: з 31 ліхтаря працювало лише три, всі інші було зламано, деякі вирвані до фундаменту, розбиті плафони. Також була явна нестача лав для відпочинку.
На території було лише 5 точок дощоприймачів, тому вода текла по мостінню та руйнувала його, а взимку на доріжках було слизько. Відведення дощової та талої води з даху музею проходило по відмостці та доріжкам, що спричиняло замокання фундаменту будівлі. Потужні швидкі потоки води негативно впливали на загальний стан мостіння. Північна гілка водовідведення була замуленою та засміченою.
Більшість дерев знаходилася в задовільному стані. Лише ялина колюча, біля входу в музей, була вражена грибковою хворобою. Декілька дерев акації білої та липи дрібнолистої були вражені омелою. Самосів на схилі повністю закривав панорами Києва з оглядового майданчика.
Газон був витоптаний та вигорав на сонці, бо за ним не було догляду. Після аналізу 4-х видів ґрунту, що були взяті в різних точках ділянки, спільно з залученими експертами підібрали травосуміш стійку до даних умов, яка може витримувати спеку і не потребує інтенсивного догляду.
Нашою метою було після 10 років ізоляції простору дати йому друге життя. Це означало не просто покласти нове мостіння та поставити вуличні меблі, а реформувати всю інфраструктуру території, створити якісний публічний простір, що відповідає потребам людей.
Для того, щоб зробити Старокиївську гору улюбленим місцем відпочинку киян, перш за все було демонтовано всюдисущі МАФи та, немов конструктор, складено заново центральні сходи, оскільки старі не були придатні до використання.
Проект реконструкції Старокиївської гори відродив історичний центр Києва, сучасний за своєю інфраструктурою та відкритий для громадськості.
Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'
Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Маріанна Криворучко, Тавіфа Пономаренко
Фітопатолог
Сергій Роговський
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com