Ще у 1866 році поблизу озера було побудовано перший в Азербайджані резервуар для збереження та випуску нафти. З 1929 року до озера, по каналу Кешля спускали нафто-промислові води. А починаючи з 1970-х почали викидати побутові та промислові води. Згідно оцінок міжнародних експертів озеро було визнане одним з найбільш складно забруднених у світі.
У 2013 році за рішенням президента Азербайджану Ільхама Алієва згідно програми по покращенню екологічного стану дев'яти озер Апшеронського півострова розпочато комплексне відновлення озера Беюк-Шор і прилеглих до нього територій. На першому етапі в 2015 році компанією 'SUEZ' було відновлено 300 га території набережної поблизу Олімпійського стадіону. Наступним етапом стало освоєння 140 га на півночі озера.
Команда 'BURØ' спільно з нашою студією та колегами з 'GA' відвідали місцевість перед початком проектування. З'ясувалось, що ділянка має вигідне географічне положення — всього 11,5 км від аеропорту, 7,5 км до Каспійського моря та 10 км до старої частини міста Баку. Нова ділянка має потенціал для інтеграції в Баку. Озеро знаходиться в межах міста. Поруч знаходяться дві лінії метро, основні дороги та аеропорт. Неподалік розташований новий Олімпійський стадіон, який вже став одним з символів міста. Проте сама місцевість поблизу озера на момент нашого візиту нагадувала пустелю з нафтовими калюжами.
При проектуванні були врахувані нові транспортні магістралі, що обмежують ділянку з півночі та заходу. Також врахувано санітарно-захисну зону в 200 метрів від ємностей нафтосховища (це був перший резервуар для збереження та обліку нафти, побудований ще у 1866 році).
Проаналізувавши потенціал ділянки ми зосередились на трьох сценаріях розвитку території. Наша студія очолила розробку парку розваг, 'GA' — R&D кластеру а команда 'BURØ' — житлового району.
Розробку проекту житлового району очолив колектив 'BURØ'. Проект передбачає створення сучасного житла з повною соціальною інфраструктурою, зеленими бульварами та променадами.
Good vehicle infrastructure makes residential districts accessible from the roads and includes plenty of parking spaces. Dividing pedestrian and car traffic zones makes the place comfortable and safe for children and elderly people. It can revive the Baku community’s tradition of vibrant street life. Narrow streets in the residential districts and buildings that aren’t too tall will ensure street safety, provide enough shadow to protect pedestrians from the sun and allow the residents to feel in control of the spaces beyond their backyard.
Інші сценарії використання території:
Landscape architecture studio 'KOTSIUBA'
Maksym Kotsiuba, Mariia Andrienko, Marianna Kryvoruchko, Tavifa Ponomarenko, Anna Vasylieva
Architecture bureau 'BURØ'
Olena Danylenko, Sergii Ferley, Anton Gerasymovich, Lilit Hakopyan, Andrii Helenyuk, Anton Oliynyk, Mariia Pakhomova, Yehor Shtefan, Iryna Sheptukha, Dariia Voytenko, Lina Polianska
Bureau of initiative architecture 'GA'
Vlodko Zotov, Viktor Gerasymenko
Independent expert
Dmytro Gurin
Layout
Dariia Podoltseva
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com