Ще у 1866 році поблизу озера було побудовано перший в Азербайджані резервуар для збереження та випуску нафти. З 1929 року до озера, по каналу Кешля спускали нафто-промислові води. А починаючи з 1970-х почали викидати побутові та промислові води. Згідно оцінок міжнародних експертів озеро було визнане одним з найбільш складно забруднених у світі.
У 2013 році за рішенням президента Азербайджану Ільхама Алієва згідно програми по покращенню екологічного стану дев'яти озер Апшеронського півострова розпочато комплексне відновлення озера Беюк-Шор і прилеглих до нього територій. На першому етапі в 2015 році компанією 'SUEZ' було відновлено 300 га території набережної поблизу Олімпійського стадіону. Наступним етапом стало освоєння 140 га на півночі озера.
Команда 'BURØ' спільно з нашою студією та колегами з 'GA' відвідали місцевість перед початком проектування. З'ясувалось, що ділянка має вигідне географічне положення — всього 11,5 км від аеропорту, 7,5 км до Каспійського моря та 10 км до старої частини міста Баку. Нова ділянка має потенціал для інтеграції в Баку. Озеро знаходиться в межах міста. Поруч знаходяться дві лінії метро, основні дороги та аеропорт. Неподалік розташований новий Олімпійський стадіон, який вже став одним з символів міста. Проте сама місцевість поблизу озера на момент нашого візиту нагадувала пустелю з нафтовими калюжами.
При проектуванні були врахувані нові транспортні магістралі, що обмежують ділянку з півночі та заходу. Також врахувано санітарно-захисну зону в 200 метрів від ємностей нафтосховища (це був перший резервуар для збереження та обліку нафти, побудований ще у 1866 році).
Проаналізувавши потенціал ділянки ми зосередились на трьох сценаріях розвитку території. Наша студія очолила розробку парку розваг, 'GA' — R&D кластеру а команда 'BURØ' — житлового району.
Розробку проекту житлового району очолив колектив 'BURØ'. Проект передбачає створення сучасного житла з повною соціальною інфраструктурою, зеленими бульварами та променадами.
Якісна, автомобільна інфраструктура забезпечить доступ до житла і достатню кількість паркувального простору. Фізичне розділення пішохідного та автомобільного руху створить зону комфорту та безпеки для дітей, що в повній мірі поверне бакинцям традицію вуличного життя. Невелика ширина житлових вулиць і забудова середньої поверховості забезпечить жителям комфортну тінь та відчуття особистої безпеки, дозволить жителям краще контролювати простір за межами дворів.
Інші сценарії використання території:
Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'
Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Маріанна Криворучко, Тавіфа Пономаренко, Анна Васильєва
Архітектурна студія 'BURØ'
Олена Даниленко, Сергій Ферлей, Антон Герасимович, Ліліт Акопян, Андрій Геленюк, Антон Олійник, Марія Пахомова, Єгор Штефан, Ірина Шептуха, Дар'я Войтенко, Ліна Полянська
Бюро ініціативної архітектури 'GA'
Влодко Зотов, Віктор Герасименко
Незалежний експерт
Дмитро Гурін
Верстка
Дар'я Подольцева
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com