/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Рік
2020 —,
Локація
Україна, Київ
Тип
Площа
1,5 га
Замовник
KAN, UDP
Підтримка
Archimatika
Статус
В процесі реалізації
Завдання
Облаштувати центральну вулицю в сучасному житловому районі, враховуючи загальний генплан, особливості архітектури та довгострокову перспективу.
Виклик
Створити адаптивний простір, що буде актуальний на десятки років. Розробити набір принципів, які можна буде використовувати і для вулиць в іншій частині житлового комплексу інноваційного парку.
Рішення
Створили спільний простір вулиці з пріоритетом для пішоходів, з можливістю проїзду для велосипедистів, автомобілів та персонального електротранспорту. Інтегрували справжню природу в простір вулиць, що вільними формами та об’ємом утворює легку і невимушену атмосферу, що поєднує діловий стиль офісної частини з домашнім затишком житлових кварталів.

Локація

UNIT.Home — житловий комплекс, що входить до території інноваційного парку UNIT.City. Розміщений між станціями метро «Дорогожичі» та «Лук'янівська» на території колишнього мотоциклетного заводу.

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Контекст

Житловий комплекс UNIT.Home — частина містобудівної концепції UNIT.City, яку розробили ’APA Wojciechowski Architekci’ для ревіталізації колишньої промзони. Концепція передбачає зведення кварталів з різними функціями, що створюють комфортні умови для життя, роботи, освіти, відпочинку та інновацій. Вже реалізовано першу, другу та третю черги будівництва.

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Вихідні умови

Територія інноваційного парку UNIT.City дуже різноманітна. Окрім житлового комплексу UNIT.Home, тут є бізнес-кампуси, лабораторії, навчальні заклади, коворкінг, спортивний хаб та інше. Центральна вулиця є тією межею, що поєднує житловий та діловий квартали.

У житловому кварталі UNIT.Home ми розробили центральну та прилеглі вулиці, а також пішохідний простір з площею Ринок.
Архітектурою житлового кварталу UNIT.Home та кампусів В14-В15 займається компанія Archimatika.

Територія проектування / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Територія проектування

Ідея

Основна ідея — поєднання різних за атмосферою вуличних просторів, відображення взаємозв’язку дикої природи та сучасної архітектури, нової естетики житла та бізнес-простору. 

Ми виділили три типології вулиць на ділянці проектування: спільний простір, пішохідна зона, міська вулиця, що з’єднана із зовнішньою транспортною системою міста. 

1. Спільний простір

Центральна вулиця розділена на дві частини пішохідною "Головною площею" та не є транзитною для проїзду авто.

На початку на центральній вулиці передбачалося розмістити виокремлену автомобільну дорогу з позначеними пішохідними переходами та велосипедну доріжку на тротуарі. Такі умови сприяли б збільшенню швидкості руху транспорту за рахунок пішохідного простору вулиці.

Початковий вигляд центральної вулиці / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Початковий вигляд центральної вулиці

Щоб стишити трафік і розширити пішохідну зону, ми прибрали велодоріжку та побудували вулицю за концепцією спільного простору з пріоритетом пішоходів. 

Простір має бути зручним для всіх. Вулиця, влаштована за концепцією спільного простору, є адаптивною та буде актуальною через десятки років. Транспорт та інші користувачі не розподілені по окремим виділеним смугам, при потребі вулиця може приймати різні сценарії використання.

Система велодоріжок / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Система велодоріжок
Генеральний план центральної вулиці та прилеглої до неї / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Генеральний план центральної вулиці та прилеглої до неї

Автомобільний, велосипедний та пішохідний трафік за концепцією спільного простору впорядковуються звичайною людською взаємодією, а не штучним регулюванням. На вулиці немає розмітки, бордюрів, пішохідних переходів, світлофорів і знаків. Проїжджа частина не відділяється від тротуарів, а пріоритет у такому просторі — за пішоходом. 

Середовище мотивує водіїв та велосипедистів зменшувати швидкість, бути більш обачними. Завдяки цьому, мешканці UNIT.Home зможуть вільно ходити будь-де на території комплексу та не турбуватися щодо активного трафіку.

Паркомісця на вулицях ми виділили стовпчиками, а не іншим видом мощення. За допомогою цього, простір зчитується як єдине ціле та може змінюватись: в один час тут стоять авто і паркомісця відгороджені, в інший — їх немає і простір знову стає вільним. 

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Вплетення дикої природи 

Зелені зони природньо вплетені у простір вулиці. Своїми плавними контурами вони контрастують з геометричними формами архітектури житлового комплексу UNIT.Home. Вони пом’якшують сприйняття простору, роблять його більш розслабленим. 

Характер посадок такий, як у дикій природі. У зелених зонах рослини розміщені невпорядковано, наче вони проросли самі по собі. Вкраплення лав та стільців дають можливість зупинитися, щоб побачити природу та відчути себе у ній. 

Щоб зробити вулицю різноманітною по всій її протяжності, ми відмовилися від алейної посадки дерев однієї породи. В структурі тротуару висадили вільним кроком гледичію, а на пагорбах — сосни. Завдяки цьому простір не зчитується лінійно. 

Фрагмент генплану / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Фрагмент генплану
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Мощення

Створили унікальний паттерн мощення з однакового матеріалу, проте різного розміру. Градієнтний малюнок виконує функційну роль: більш дрібний розмір плитки розрахований витримувати автомобільний рух, а крупніший — естетично краще сприймається під час пішої ходи. 

Темна плитка, що обрамляє зелені зони, плавними контурами виходить на територію дороги та  відображає легкий характер зелених зон візуально збільшуючи їх. Цей прийом додатково заспокоює трафік: у водія авто виникає відчуття звуження дороги, що спонукає його стишувати хід та бути більш обачним. 

Патерн мощення / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Патерн мощення

2. Міська вулиця

Основний автомобільний трафік винесений на вулицю Сім’ї Хохлових, що огортає територію UNIT.Home ззовні та поєднує комплекс із транспортною системою міста. Уздовж дороги передбачили транзитний тротуар, велодоріжку, зелені зони та функційні модулі, що можуть видозмінюватись. 

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Територію зовнішньої вулиці поділили на прямокутні блоки, що наповнені різними "модулями". Модулі — це набір принципів, за якими формуємо простір в залежності від того, які будівля і функціонал поруч. Ними можуть бути паркувальні кишені для автомобілів, велопарковки, зони відпочинку, вільний простір, зелені насадження, перголи, тощо.
Ці принципи можна буде використовувати і в подальшому плануванні вулиць на території інноваційного парку UNIT.City. 

Варіанти модулів / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Варіанти модулів

3. Пішохідна зона

Вулиця між житловими будинками А04, А05 та А06 — повністю пішохідна, вона пов’язує квартал з парком, школою, центральною площею та офісною частиною.  

В UNIT.City люди і працюють, і живуть. Важливо було зробити так, щоб мешканці житлового кварталу відчували себе вдома. Ми сформували затишний простір, в якому приємно вранці вийти в капцях за кавою, поспілкуватися з сусідами, купити свіжих овочів у фермерів ринку. 

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Площа Ринок та пішохідна зона

Площа ринок

У серці пішохідної зони розміщена простора площа Ринок. Це багатофункціональний простір, що має різні сценарії використання: зранку — фермерський ринок, вдень — вільна площа для відпочинку, ввечері — фудкорт. 

Ринок — мобільний. Його ятки встановлюються та прибираються в часи роботи маркету. Своїм об’ємом ринок гармонійно доповнює архітектуру за рахунок перголи, що дотична до частини житлової секції. 

Перші поверхи будинків комерційні: тут розміщені крафтові магазини їжі, кафе, ресторани, тощо. Вздовж будівель викоремили сервісну зону для розміщення столиків та яток з продуктами. 

Площа замощена світлим гранітом із вкрапленням артефактів дикої природи. Тесане каміння, розкидане на тлі мощення, формує унікальний паттерн площі. 

Домінантними на площі є дерева — три дуби висотою 12 м. Вони будуть висаджені ще до завершення будівництва, щоб створити відчуття місця та затишку. Поки йде процес реалізації, дуби будуть укорінюватись та рости.

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Інтеграція дитячих майданчиків

Дві дитячі зони пов’язали в один багатофункційний елемент для гри. По ньому цікаво бігати, з’їжджати, повзати, гойдатися. Ігровий комплекс досягає 6 м у висоту, він не блокує вулицю – під ним можна вільно проходити. Майданчик розрахований на дітей від 6 років, для молодших є ігрові зони всередині дворів.  

У резиновому покритті майданчику ми використали прийом «глітч-арт» – зобразили прояв цифрової помилки у фізичному вимірі. Він додає простору характерної особливості, підмічає красу в неідеальності. Такі «баги» нагадують дітям, що помилки – це нормально, та пов’язують простір зі світом IT, яким живе інноваційний парк UNIT.City.

Дитячий майданчик з глітч-артом / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Дитячий майданчик з глітч-артом
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Струмок

Потік живої води створює зовсім інший характер простору, заспокоює його та освіжає. Ми створили струмок глибиною 15 см, що протікає вулицею від площі до парку. Це цікава атракція для дітей та дорослих, з якою можна взаємодіяти: доторкнутись до води, пробігти ногами, запустити кораблик.

/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Процес реалізації

Загальний вигляд / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Загальний вигляд
Центральна вулиця / Вулиці та площа Ринок UNIT.Home
Центральна вулиця
/ Вулиці та площа Ринок UNIT.Home

Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'

Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Світлана Конопльова, Рафаель Аквавіва

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com