Від самого початку утворення площі вона, як всі європейські площі, мала призначення торгової площі — торговиці, на ній відбувалась торгівля у різних формах і змістах. Назва площа Ринок (Ringplatz) говорить сама за себе. Згодом, до цієї функції долучилась суспільна, громадська (встанов-лення пам’ятника «Пієта»), і далі розвинулась з організацією парадної меморіальної зони: у румунський та радянський час зі спорудженням у центрі площіпам’ятників (послідовно).
До 1927р. площа мала торгову, громадську суспільну функцію, після — ідеологічну, політичну.
Центральна площа зараз в основному використувується для транзиту автомобілів через місто. Це є основною причиною низького використання площі, як місця відпочинку містян та туристів.
Згідно інтегрованої концепції розвитку м. Чернівці 2030 — центральна частина міста орієнтована на пішоходів та громадський транспорт. До вул. Кобилянської додаються нові пішохідні вулиці Івана Франка та Заньковецької, вулиці біля площ Філармонії та Соборної. На інших вулицях розширюється пішохідна частина.
Ми перерозподіляємо автомобільний транзит з центральної площі на периметральні вулиці історичної частини міста, рух громадського транспорту залишається. Таким чином площа стає ядром пішохідного центру міста.
Транспортні показники роботи легкового транспорту, розраховані на основі транспортної моделі міста Чернівці: результати моделювання показують, що влаштування додаткових пішохідних вулиць та пішохідної Центральної площі, передбачає зменшення середньої швидкості легкового транспорту у мережі лише на 0,3% і сумарного добового пробігу та часу в дорозі на легковому транспорті на 1,2% та 1,3% відповідно.
В подальшому проектуванні транспортної мережі, з врахуванням прибирання автомобільного транзиту з головної вулиці, можна досягнути ще кращих показників сумарного добового пробігу в місті.
Візуальне поєднання фасадів з обох сторін площі повертає їй історичний вигляд.
Нові дерева розміщені точково щільними групами, це дає можливість бачити всі фасади прогулюючись площею та відпочити в тіні дерев в спекотний день.
Під деревами відсипка з стабілізованого гранвідсіву, він водопроникний та легкий в догляді.
Зелений острів з фонтаном та водоймою стає місцем тяжіння на площі.
Мощення виконане в одному рівні, проїзд громадського транспорту відокремлений стовпчиками та болардами.
На площі розміщені пілони навігації та питні фонтанчики. Велопарковки знаходяться біля входу в міськраду. Літні майданчики кафе є мобільними, розташовані вздовж активних фасадів будівель.
Пам’ятник Т.Г. Шевченку та постамент залишається на своєму місці. Зелений пагорб робить його співмасштабним та інтегрованим в простір скверу. Дитячі майданчики розміщені по обидва боки активізують використання частини скверу між стіною та пам’ятником.
Густі та декоративні зелені насадження формують затишну атмосферу скверу.
Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'
Максим Коцюба, Олександра Кривцова, Максим Лисогора, Марія Андрієнко, Світлана Конопльова, Олександр Прохоров
Компанія 'Expolight'
Микола Каблука і Команда
Архітектурна Майстерня Олега Пікущенка
Олег Пікущенко, Оксана Пікущенко, Катерина Пікущенко-Степанова
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com