Локація
Новопечерська школа — приватна школа повного дня, розрахована на 450 учнів і розташована в Печерському районі Києва в житловому комплексі «Новопечерські липки».
Новопечерська школа — приватна школа повного дня, розрахована на 450 учнів і розташована в Печерському районі Києва в житловому комплексі «Новопечерські липки».
Перевагою залучення ландшафтного архітектора на стадії будівництва є можливість впливати на архітектурні рішення та якісно взаємодіяти з територією. Так, наприклад, в проекті Новопечерської школи в порівнянні з першочерговим проектом був повністю змінений ганок центрального входу, спрощена конфігурація сходів, влаштована обідня зона з затишним озелененням для школярів, ефективно спланована площа перед будівлею.
Навколо школи доволі щільна висотна забудова, тому однією з наших основних задач було відтворення справжньої природи в місті.
Всі проектні рішення базовані на потребах основного користувача — дитини.
Новопечерська школа — проект ГО «Освіторія», що займається реформуванням освіти в Україні. Методика школи полягає в поєднанні стандартів української освітньої програми з світовими освітніми інноваціями. Інноваційним є й простір школи:
Площа є вільною та передбачає можливість проведення шкільних свят, лінійок, зібрань. Візерунок мощення об'єднує територію та підтримує візуальну цілісність. Завдяки триметровому насипу рельєфу з території не видно дорогу і створюється відчуття простору, повністю оповитого природою.
Ми відмовилися від встановлення мобільних лав. Натомість по всій території школи розмістили продовгуваті стаціонарні, дерев'яні лави. Так місця для сидіння стають менш помітними та можуть вмістити більшу кількість людей одночасно.
Враховуючи сезонність роботи школи, ми обрали посадки з максимальною декоративністю восени, навесні та взимку. З дерев на території переважає липа.
Аби зменшити витрати, спершу вирішили висадити суміш газонних трав, що є декоративною протягом трьох років, а надалі потребує заміни. За три роки експлуатації було прийняте рішення замінити їх на стійкі посадки з багаторічних та злакових трав.
Наразі в парках, скверах та житлових мікрорайонах в основному встановлені типові ігрові елементи з лінійною дією. Наприклад, гірка має наперед відому задачу — дитина повинна піднятися, сісти та з’їхати вниз, тут немає інших варіантів дії. Наше прагнення — створити необмежений, творчий дитячий світ, що дозволяє дітям вигадувати різні сценарії ігор та розвиває фантазію.
На площі заднього двору встановлені ігрові елементи від 'Kompan', що були вперше завезені в Україну спеціально для проекту. Дитячий майданчик вкритий рельєфним гумовим покриттям.
До розробки спортивної частини активно долучився викладач фізкультури новопечерської школи Василь Леськів. Саме він запропонував зробити на території майданчик для гри в петанк та трамплін для стрибків. Ми детально прорахували й індивідуально розробили трамплін і трибуни на стадіоні та розмістили біля майданчика правила гри в петанк.
Першочергово на ділянці біля басейну була запланована парковка для вчителів. Проте займати цінну площу території під авто, що стоять пусті протягом дня — не раціонально. Ми дотримувались того, щоб територія максимально використовувалась основними користувачами – учнями. Паркінг замінили на зелений амфітеатр для проведення занять на свіжому повітрі, а машини розмістили на нижньому ярусі заднього двору. Простір над підземним паркінгом також використано ефективно — на ньому знаходиться зелена галявина для проведення експериментів.
Рішення, яким саме має бути амфітеатр, було прийняте не одразу. Йому передував довгий пошук варіантів. Серед пропозицій були і водна зона, і фонтан, і озеленення. Але за випадком долі ми познайомились з астрономом, хто й наштовхнув на ідею влаштувати майданчик у вигляді зоряного неба. На гумове покриття нанесені сузір'я, що видно в нашій півкулі. Кожне сузір'я підписане. Зірки — вбудовані ліхтарики — мають різну яскравість завдяки димеруванню. Так, завдяки амфітеатру у дітей з'явилася можливість бачити на території справжнє зоряне небо на відміну від міського нічного неба.
Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'
Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Надія Бичек
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com