/ Development strategy of the Cathedral Street
/ Development strategy of the Cathedral Street

Development strategy of the Cathedral Street

Years
2015
Location
Ukraine, Kyiv region, Petropavlivska Borschagivka village
Type
Client
'NovaBudova'
Support
Village Council of Petropavlivska Borshchahivka
Cooperation
Bureau of initiative architecture GA
State
Design project
Challenge
To identify strategic directions for village development. To form a concept that is beneficial for residents, city authorities and investors.
Solution
To preserve and enhance the uniqueness of the village. Create favorable conditions for living and working in the countryside.

Найбагатше село України

Село Петропавлівська Борщагівка розташоване на східній межі Києва і має багату історію. У селі проживає близько 6,500 мешканців більшість з яких живе у малоповерховій індивідуальній забудові з власними присадибними ділянками. Проте сільське господарство поступово покидає Петропавлівську Борщагівку, тут активно будуються середньо- та багатоповерхові мікрорайони, а чисельність населення безперервно зростає. Вздовж Кільцевої дороги з боку села розташована територія з супермаркетами, підприємствами, складами, готелями тощо, які складають основу місцевої економіки.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Зберегти та підсилити унікальність села

Київ впритул наблизився до села і починає його поглинати. Яким чином селу зберегти свою унікальність і не розчинитись у тканині мегаполісу? Село має розказати про себе своїм гостям. Для цього пропонуємо створити єдину систему навігації, знаків та вказівників, яка розкаже про село, правила поведінки та об'єкти інфраструктури відпочинку і обслуговування на його території. Основна мета системи — зробити пересування та навігацію у селі зручними та ефективними, проінформувати про розташовані тут бізнеси. Тож за допомогою таких простих заходів можна принести чималу користь місцевій економіці. Ми готові взяти на себе цю задачу і розробити високоякісну систему навігації.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Створити сприятливі умови для проживання та роботи у селі

Як ми вже казали, саме вдалому розташуванню відносно Кільцевої дороги та виїзду з проспекту Перемоги село завдячує своїм економічним процвітанням. Вздовж фронту села вишикувались супермаркети, підприємства, офіси та представництва, а у самому селі будуються численні мікрорайони, жителям яких зручно діставатись до Києва, де вони переважно і працюють. Фактично село суміщає в собі сільську якість життя з міським комфортом і чудовою доступністю. Основною метою цієї стратегії є пошук можливостей створення у селі ще більш сприятливих умови для роботи та проживання.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Зрозуміти потенціали села, підсилити та розвивати їх

Розробка стратегії села почалася з його дослідження. Ми зрозуміли принципи функціонального зонування села, виявили характеристики і потенціали окремих територій. Узагальнено можна сказати, що село складається з чотирьох основних частин: території, де зосереджено бізнес та промисловість, старого села, нового села, територій сільськогосподарського призначення.

Близькість до Києва позначена включенням сучасної багатоповерхової забудови до кожної з цих територій. Окремої уваги заслуговують річка Нивка, що протікає через село, і разом з Озером утворює зелено-блакитний коридор.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Адекватний вибір щільності забудови в умовах київської сабурбії

Також ми намагалися розглянути основні типології житла, які зустрічаються у селі. У Петропавлівській Борщагівці відбувається незворотна урбанізація, що пов'язана з близькістю Києва. За таких умов дуже важливо свідомо обрати правильну стратегію щільності, спираючись на порівняльні характеристики. Для цього були розроблені варіанти забудови на ділянках однакової площі і підраховані основні техніко-економічні показники. Садибна та малоповерхова забудова дуже швидко вичерпають потенціал вільних територій села та унеможливлять його розвиток в існуючих межах.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Село має бути компактним містечком

Наші рекомендації пов'язані з необхідністю зберігати компактність села в існуючих межах з одного боку та загрозою втратити сільську унікальність при багатоповерховій забудові — з іншого. Правильне рішення має знаходитись десь посередині між сільською ідентичністю та загрозою поглинання мегаполісом. Якщо казати прямо — ближчим часом Петропавлівська Борщагівка перетвориться на маленьке містечко, тому розвивати її треба відповідним чином. Ми рекомендуємо критично переглянути генеральний план розвитку села з точки зору планування щільності забудови, населення та функцій і готові допомогти в цьому.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Потрібно рівномірно розвивати всі території села

Важливо зазначити, що зараз у селі будуються нові середньо- та багатоповерхові мікрорайони. Сільське господарство покидає населений пункт і скоро на місці садів та полів буде зведене котеджне містечко. Кількість населення стрімко зростає і стикається з браком місць прикладання праці, цивілізованого відпочинку та здійснення покупок. Найближчим часом у селі буде жити близько 30,000 осіб. Тому створення необхідної інфраструктури має бути вигідним для усіх зацікавлених сторін.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Створити центри обслуговування у різних частинах села

Саме тому ми пропонуємо в радіусах пішохідної доступності створити центри концентрації обслуговування у різних частинах села, забезпечивши його рівномірний розвиток. Це не тільки значно підвищить комфорт проживання у селі, але й буде вигідним для усіх гравців на ринку Петропавлівської Борщагівки. В якості прикладу такого центру ми розробили концепцію розвитку наявного центру села.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Головна вулиця як каталізатор економічного зростання села

Розуміючи основні потенціали територій, для кожного фрагменту вулиці нами був визначений стратегічний напрямок розвитку та перелік завдань, що випливає з нього. Ось основні напрямки розвитку для кожного з шістьох фрагментів вулиці, які увійшли до території стратегії:

  • Бізнес та промисловість — необхідно підкреслити бізнес-складову
  • Новий мікрорайон — пов'язати мікрорайон з інфраструктурою відпочинку річки Нивки
  • Зелено-блакитний коридор — розвиток рекреаційного потенціалу вздовж річки Нивки та озера
  •  Центр села — розвиток центру відпочинку та обслуговування
  • Село — розвиток пішохідної інфраструктури
  • Площа — розвиток адміністративного центру та центру обслуговування

Розробка проекту благоустрою кожного з фрагментів вулиці на основі напрацьованого завдання може стати другим етапом співпраці адміністрації села з нашою командою.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Європейський центр села

Зараз у центрі села знаходиться церква, будинок дитячої творчості, декілька магазинів, кафе, алея кленів, пам'ятник жертвам Другої світової війни, зупинки громадського транспорту та індивідуальна житлова забудова. Найближчим часом, коли будуть збудовані нові мікрорайони та території котеджної забудови, населення села виросте з 6,500 до 30,000 чоловік. Зрозуміло, що новий центр села з розвиненою інфраструктурою відпочинку та обслуговування буде користуватись попитом у нових мешканців. Дуже важливо для місцевої економіки створити у селі такі умови, щоб петропавлівці лишались відпочивати, жити та працювати тут, а не їхали до Києва.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Площа гідності

Уявіть собі новий комфортний центр села, де можна відпочити у затишному кафе, відкрити банківський рахунок, відправити листа бабусі, купити продукти, посидіти у затінку кленів, насолодитись фонтаном, продуктивно попрацювати в офісі вдень та повернутись додому ввечері. Куди зручно дістатись громадським транспортом, і який є окрасою села.

А тепер давайте його збудуємо!

/ Development strategy of the Cathedral Street

Нова площа для відпочинку петропавлівців

/ Development strategy of the Cathedral Street

Несподівані інвестиційні можливості

В даний момент центр села сформовано на перетині магістральних вулиць з інтенсивним рухом транспорту. Інфраструктура обслуговування представлена продуктовими і господарським магазинами, кафетерієм та ательє мод. Зараз ці заклади знаходяться в трьох одноповерхових спорудах сумнівної якості. Вздовж лінії їх фасадів висаджена алея кленів з лавами довкола них. Слід зазначити, що це місце активно використовується місцевими жителями для відпочинку та очікування громадського транспорту. Геометричний центр села промарковано пам'ятником жертвам Другої світової війни, який відрізаний з усіх боків дорогами. Також на цьому острівці знаходиться зупинка маршрутних автобусів.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Новий, гідний центр села

Пропонуємо сформувати новий центр який гідний статусу найбагатшого села України. Досліджуючи село літнім вечором в п'ятницю, і слідкуючи за тим, як люди проводять свій час, ми помітили брак інфраструктури обслуговування та відпочинку, як в нових мікрорайонах села, так і на територіях індивідуальної житлової забудови. Саме тому, ми пропонуємо створити площу, де можна відпочивати та проводити час, жити і працювати. На ділянках, що належать власникам торговельних споруд необхідно збудувати фронт малоповерхової забудови, який сформує площу. На першому поверсі можна розташувати банківське відділення, пошту, кафетерій, ресторан, магазини тощо. Інші поверхи будуть містити житло та офіси. Поєднання різних функції, зробить це місце активним і безпечним протягом доби та у різні пори року. Ми не сумніваємося, що площа Гідності буде користуватися популярністю у жителів Петропавлівської Борщагівки та гостей села, і виправдає очікування інвесторів.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Свята на новій площі

Також ми беремо на себе сміливість стверджувати, що у 2025 році, коли транспортний потік з головної вулиці буде рівномірно розподілено по усій вулично-дорожній мережі села, а саме село додатково буде з'єднане ще у двох місцях з Кільцевою дорогою, стане можливим вдосконалити транспортну схему у центрі села таким чином, щоб приєднати острівець з пам'ятником жертвам Другої світової війни до простору центральної площі. Цього року село отримує справжню площу і на ній будуть проведені два ярмарка, відсвяткують День Незалежності, День Села та Різдво. Восени тут відбудеться щорічний 'OctoberFest', на якому буде святкувати вся громада села, а нових мешканців будуть вітати з новосіллям. Голова села та головна архітекторка цього року будуть користуватися найбільшою підтримкою вдоволеної громади, а інвестора урочисто нагородять дипломом «Найвідповідальніший забудовник року».

/ Development strategy of the Cathedral Street

Громадський простір, житло, офіси, торгівля та обслуговування на радість людям

/ Development strategy of the Cathedral Street

Розподілити транспортний потік, розвантажити центральну вулицю та створити три з'єднання з Кільцевою дорогою

Зараз на головній вулиці села зосереджено транзитний та внутрішній транспортний потік, значна частина якого складається з вантажних автомобілів. Такий стан речей вкрай шкідливий для економіки села та створює некомфортні і небезпечні умови на центральній вулиці. Ми пропонуємо заборонити транзитний рух вантажівок по головній вулиці, адже місцевий бюджет не тільки не отримує з цього зисків, але й змушений витрачати гроші на ремонт розбитих доріг. Окрім того, вантажівки створюють високий рівень шуму і загазованості, заважають мешканцям, перешкоджають пішохідному та велосипедному руху. Ми пропонуємо під’єднати село до Кільцевої дороги, добудувати необхідні відрізки дороги, визначити ієрархію вулиць за режимом руху та рівномірно розподілити транспортний потік по всій вулично-дорожній мережі. Поява потоку в тих місцях, де його раніше не було, буде сприяти виникненню там інфраструктури та пожвавлювати економіку села.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Розвиток пішохідної інфраструктури спровокує економічне зростання у селі

Пропонуємо створити по всьому селу неперервну пішохідну інфраструктуру, яка буде включати в себе пішохідні доріжки, переходи та острівці безпеки, елементи озеленення (дерева, кущі, газони, квітники) тощо. Зараз пересування пішки вулицями села є небезпечним, тому необхідно розділити пішохідний та транспортний рух. Розвинена пішохідна інфраструктура поєднає різні куточки села, дозволить вільно пересуватись пішки. Пішохідні прогулянки — приємна та визнана у всьому світі атракція. Люди будуть зустрічатися на вулицях, вітатись, спілкуватись і це буде зміцнювати громаду. Повсякчасна поява людей на вулицях буде сприяти розквіту пішохідно-орієнтованого бізнесу.

/ Development strategy of the Cathedral Street

Інвестиції в інфраструктуру відпочинку

Окрему увагу слід приділити розвитку зелено-блакитного рекреаційного коридору вздовж берегів річки Нивки та Озера. Адже майбутні 30,000 мешканців повинні мати можливість гідно відпочивати. Нам відомо, що розроблений план детального планування цієї території, однак ми впевнені, що економічна доцільність запропонованої програми та етапність впровадження мають бути критично переглянуті та уточнені. І ми готові допомогти в цьому. Тільки за таких умов план набуде реалістичності, буде цікавим для інвесторів та корисним для громади. Також ми вважаємо, що вже зараз можуть бути впроваджені перші тактичні кроки для підвищення споживчих якостей цієї території:

  • Влаштування піщаного пляжу з кафе
  • Помости для рибалок
  • Прокат човнів
  • Автомати продажу корму для качок
/ Development strategy of the Cathedral Street

'KOTSIUBA' Landscape Architecture Studio

Maksym Kotsiuba, Mariia Andrienko

 

Bureau of initiative architecture GA

Vlodko Zotov

 

Visualizer

Sergii Ferley

 

Independent expert

Mitya Gurin

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com