Одеські схили — зелена смуга завдовжки приблизно 5 кілометрів та завширшки до 300 метрів, що відділяє місто від моря. Вздовж усього схилу проходить Траса Здоров’я, яка тягнеться від парку Шевченка до Аркадії. Формально, озеленена територія схилів носить назву «парк Ювілейний», проте зовсім не сприймається як єдина територія.
60 років тому тут було стрімке урвище, щороку море забирало в міста приблизно 5–6 метрів суходолу. На сьогодні Одеські схили — це інженерна конструкція для захисту суші, про що не знає не лише більшість туристів, а й одеситів. Запланований термін її експлуатації був 25 років, тому зараз конструкція знаходиться в аварійному стані.
Одеські схили є одним з головних символів міста, мають неймовірний потенціал та оглядові точки, але перебувають у запушеному стані та потребують оновлення.
Якісне облаштування внутрішньої території ЖК важливо. Проте варто також приділяти увагу інтеграції нової забудови в існуючий район для комплексного розвитку простору. Саме таким підходом послуговувалися 'SAGA Development' в проекті ЖК 'Kandinsky', де ми займаємося проектуванням території.
'SAGA Development' не обмежилися тільки прибудинковою територією, а ініціювали стратегію розвитку всієї Траси Здоров'я та створення нових зв'язків між містом, парком та морем. Такий підхід є вигідним, адже простір за межами комплексу впливає на якість життя не менш ніж територія ЖК.
Перед початком проектування 'Kandinsky Odesa Residence' наша студія у співпраці з «Агентами змін» та 'Urban Inst'. провели воркшоп «Одеські схили» та якісне дослідження всієї території. Протягом трьох днів архітектори, біологи, соціологи, дизайнери та урбаністи працювали над концепцією розвитку Одеських схилів вздовж Траси Здоров’я.
Перед анонсом воркшопу для одеситів команда 'Urban Inst'. під керівництвом Кості Ємельянова провела просторовий аналіз території та визначила її особливості і основні проблеми.
Щоб рішення, прийняті на воркшопі відповідали справжнім потребам одеситів, 'Urban Inst'. під керівництвом Кирила Ліпатова провели попереднє соціологічне дослідження. Завдяки цьому учасники воркшопу дізналися про те, як люди сприймають цю територію, наскільки регулярно та яким чином користуються нею.
Протягом трьох днів ми — команда 1 — аналізувала стейкхолдерів, які впливають на реновацію території схилів — забудовників, архітекторів, захисників природного спадку, біологів тощо. В ході аналізу було виявлено, якими ресурсами ці люди володіють, які інтереси переслідують, та які зв'язки між ними можна вибудувати. Аналіз дозволить сформувати ефективну тактику співпраці між групами та забезпечити партисипативність процесу.
Чого ми хочемо досягнути за 5 років та як ми плануємо це зробити.
Команда 2 розробила план реалізації стратегічних цілей. А команда 3 — конкретні просторові рішення в рамках цих цілей: як зробити простір безпечним, або, наприклад, як вирішити конфлікт між велосипедистами та пішоходами за допомогою впорядкування простору. Все це дозволило закласти фундамент майбутніх змін, які чекають одеські схили.
Перехід від зони «Шампанський — Санаторний» до всього парку «Ювілейний» (і навіть більше).
Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'
Максим Коцюба — планування;
«Агенти змін»
Юрій Грановський — модерація та розробка інструменту, менеджмент проекту; Максим Головко — планування;
'Urban Inst'
Костянтин Ємельянов — формування команд, просторовий аналіз; Кирило Ліпатов — соціологічні дослідження;
'SAGA Development'
Алевтина Драженко — менеджмент проекту;
Команда 1
Костянтин Ємельянов — дизайнер-урбаніст; Максим Коцюба — ландшафтний архітектор; Марія Андрієнко — ландшафтний архітектор; Ганна Чернат — архітектор; Євген Чернат — архітектор; Катерина Орлова — архітектор; Андрій Щербина — архітектор; Андрій Чумаченко — архітектор;
Команда 2
Інна Добровольська — ландшафтний архітектор; Юлія Назарчук — біолог, дизайнер; Жанна Кісєльова — дизайнер архітектурного середовища; Андрій Вальчук — архітектор; Ганна Голоцван — архітектор, дизайнер, урбаніст; Юрій Кордиш — архітектор; Микола Фесенко — архітектор; Анастасія Абравітова — архітектор; Дмитро Гречкосій — архітектор-містобудівельник;
Команда 3
Алевтина Драженко — представник забудовника; Кирило Ліпатов — антрополог; Марина Кошелець — соціолог; Віталій Расстрига — програміст; Інна Ведернікова — ландшафтний дизайнер, управління морським транспортом; Олександр Стрихоцький — дизайнер взаємодії та інтерфейсів; Маргарита Ведернікова — архітектор; Олена Цитович — UX-дизайнер; Віталий Гілевич — організатор спортивно-масових подій; Олександр Прохоров — вело-активіст;
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com