/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги

Площа Перемоги

Рік
2019
Локація
Україна, Вінниця
Тип
Площа
1,87 га
Замовник
Вінницька міська рада
Підтримка
Організатор конкурсу – «Агенція просторового розвитку» Вінницької міської ради.
Співпраця
Студія SHOVK
Статус
Перша премія національного архітектурного конкурсу
Завдання
Основним завданням для ділянки проектування є створення комфортного громадського простору з високою якістю середовища, який має демонструвати підходи, що будуть в подальшому використані при реконструкції усього проспекту Коцюбинського. Розмістити інформаційний центр (павільойн), зміст для якого формується з проектів розвитку Замостя та міста, також це місце, де можуть проходити публічні заходи, виставки, зустрічі.
Виклик
Створити на лівому березі Вінниці місце для зібрань та міських свят.
Рішення
Весь майдан Перемоги включно з територіями за перехрестям об’єднуємо в єдине ціле. Між будинками Офіцерів та Побуту буде чітко окреслене коло площі, а всередині неї — невеликий затишний зелений "острів". Для дітей є майданчик біля літака, для підлітків — свій альтернативний простір із скейтпарком та освітленням-злітною смугою, для відвідувачів концертів в Будинку Офіцерів — комфортні зони очікування, для малих компаній та пари закоханих — потаємний острів на площі, для проактивних мешканців — площа та павільйон для проведення подій, а для туристів — інфопоінт з кафе.

Наявний стан території

Площа Перемоги, на якій розташовані Будинок офіцерів та будинок побуту «Ювілейний» є одним із ключових вузлів на проспекті Коцюбинського. Зараз це лише велике транспортне перехрестя, проте територія має нерозкритий потенціал стати значимим публічним простором – центром Замостя.

Ортофотоплан / Площа Перемоги
Ортофотоплан
2019р. / Площа Перемоги
2019р.

Острів спільності

Колись острів Кемпа був місцем об’єднання двох берегів, приймаючи тисячі мешканців. Зараз ви не знайдете острів на туристичній мапі. Після руйнування моста до острова він зник з ментальної карти мешканців, про нього забули — лише зрідка сюди ступає людина, все поросло травою. Територія є дикою.

Колись майдан Перемоги проектувався як площа — місце об’єднання мешканців району Замостя, його центр, серце. Зараз від площі лишилася тільки назва. Так, вона приймає близько 20 тисяч людей на день, проте ці люди пробігають повз. Територія є транзитом.

Баланс між точками тяжіння на правому та лівому берегах / Площа Перемоги
Правий берег захопив монополію на площі / Площа Перемоги
Площа Перемоги з цим не згодна! / Площа Перемоги
Насправді площа є центром Замостя / Площа Перемоги
Вдень тут проходить 20 тисяч людей / Площа Перемоги
То чому площу не помічають? / Площа Перемоги
Її просто не видно. Потрібно очистити зайве / Площа Перемоги
Знайомтесь, це все я - Площа Перемоги / Площа Перемоги

Як було визначено в Студії ідей, майдан Перемоги стане першою точкою до розвитку та об’єднання всього району Замостя. 

Правий берег захопив всю монополію на площі, на Лівому березі ж немає місць для зібрань та міських свят. Ми створюємо якісну площу і районного, і міського масштабу, тож більше не треба буде заради відпочинку та на свята їхати в центр. Площа стає місцем зустрічі різних цільових аудиторій, потреби кожної з якої задоволені.

Транзит перестає бути єдиною функцією, додаються нові цінності: відчуття спільності, довіри та співучасті у прийнятті рішень. Весь майдан Перемоги стає місцем, де кожен мешканець стає частиною єдиної громади. Це об’єднання, немов злітна смуга літака, стане початком до стрімкого розвитку району та острову. 

Концепція / Площа Перемоги
Концепція

Планування площі

Весь майдан Перемоги включно з територіями за перехрестям об’єднуємо цілісним мостінням. МІж будинками Офіцерів та Побуту буде чітко окреслене коло площі, а всередині неї — невеликий затишний зелений "острів". На площу запускаємо дві рушійні сили: озеленення та активну зону. 

Для дітей є майданчик біля літака, для підлітків — свій альтернативний простір із скейтпарком та освітленням-злітною смугою, для відвідувачів концертів в Будинку Офіцерів — комфортні зони очікування, для малих компаній та пари закоханих — потаємний острів на площі, для проактивних мешканців — площа та павільйон для проведення подій, а для туристів — інфопоінт з кафе.


Площа Перемоги / Площа Перемоги
Площа Перемоги
Вид з проспекту Коцюбинського / Площа Перемоги
Вид з проспекту Коцюбинського

Зустрінемось на площі


Важливо створити умови для ефективної взаємодії мешканців та стейкхолдерів території та сформувати відчуття приналежності до території. Саме тоді ідентичність витримає випробування часом та не лишиться на папері. 

Тож пов’язуємо площу й будинки Побуту та Офіцерів в єдину інтегровану систему: батьки, що лишили дітей на заняття в Будинку Офіцерів, зможуть відпочити в кафе та павільйоні, учасники театральних та хореографічних студій — виступити на міні-сцені біля зелених острівців. На першому поверсі Будинку Побуту буде розташований Fablab, де минуле поєднається із сучасним: інноваційна майстерня буде співпрацювати із майстрами, що давно вже працюють в “Ювілейному” часівниками, чоботарями тощо. Ось, наприклад, два із можливих сценаріїв: створення макетів для павільйону та скейтів молодим та старшим поколінням разом.


Озеленення. Транспорт. Мостіння / Площа Перемоги
Озеленення. Транспорт. Мостіння
Вид на будинок офіцерів / Площа Перемоги
Вид на будинок офіцерів
Площа Перемоги. Основний фрагмент / Площа Перемоги
Площа Перемоги. Основний фрагмент

Розташування павільйону


Павільйон буде поблизу будинку побуту “Ювілейний” вздовж вулиці Замостянської. 

Як вирішували, де саме його розташувати?

  1. Там, де помітно з усіх основних шляхів до простору, і там, де не заважає сприймати площу. 
  2. Там, де багато людей, і там, де не перешкоджає пішоходам.
  3. Там, де вирішує проблеми площі.


Павільйон буде поблизу будинку побуту “Ювілейний” вздовж вулиці Замостянської. Саме так прибираємо частину шумового навантаження з боку вулиці Замостянської та створюємо затишне подвір’я між “Ювілейним” та павільйоном. Це розширює функціональність павільйону та відкриває можливість трансформації просторів.


/ Площа Перемоги

Озеленення


В принципах озеленення також дотримуємося концепції об’єднання. Всі дороги (у нашому випадку дерева) ведуть до площі.

Демонтуємо огорожу з обох боків від Будинку офіцерів і “випускаємо” каштани з внутрішнього двору на площу. Клени з вул. Замостянської направляємо до території проектування і туди ж продовжуємо липи з вул. Винниченка. 

На острівці висаджуємо більш “дикі” рослини, щоби мешканці могли  взаємодіяти зі справжньою природою прямо посеред міста. Такі ж рослини садимо на площі зі сторони перехрестя. Вони будуть забирати частину шуму від дороги, додадуть затінку та зроблять вид з бульвару Коцюбинського на фасад Будинку Офіцерів більш цікавим. 

На території щодня проходить близько 20 тис. людей, тож газон швидко стоптується. Задля стійкості рослин частково піднімаємо зелені зони біля місць активного транзиту. 



Розріз / Площа Перемоги
Розріз
Скейтпарк / Площа Перемоги
Скейтпарк

Сценарії використання площі

/ Площа Перемоги

Функції павільйону


Акцент робимо на гнучкості та багатофункціональності. Павільйон конструюється з типових елементів. Це знижує вартість виробництва та передбачає можливість зміни площі, форми та конфігурації павільйону. Так він зможе швидко підлаштовуватися під події в ньому та потреби мешканців. Будуть і постійні зони: подієвий майданчик, інфопоінт, кофі-поінт.

Всередині павільйону буде поширюватися продукція з айдентикою всієї Вінниці та площі Перемоги. Лого площі може бути у вигляді медальйону, з одного боку якого біла площа, а другого — зелений острів. 

Потім, коли павільйон виконає свою функцію, його можна легко розібрати та перевезти на нове місце або надати йому нову функцію: зробити там кафе або хаб. 


/ Площа Перемоги
/ Площа Перемоги

Доступність


Ганок перед Будинком Побуту піднімаємо на рівень входу, що дасть можливість відкрити фасади і зробити вуличні кафе-тераси. Зі сторони вул. Замостянської “зрізаємо” кут ганку, що заважає руху пішоходів, та влаштовуємо пандус. Сходи частково перетворюємо на амфітеатр з місцями для сидіння та деревами. 

В павільйоні не буде сходів, порогів, перепадів при вході та всередині приміщення. 

По контуру майдану робимо велодоріжку, а зупинку Nextbike переносимо на сторону вул. Замостянської біля павільйону.


Студія ландшафтної архітектури KOTSIUBA

Максим Коцюба, Рафаель Аквавіва, Марія Андрієнко, Вероніка Шустер, Інна Добровольська, Андрій Куніцький

 

Студія SHOVK

Антон Вергун, Руслан Литвиненко, Андрій Лесьо

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com