/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Концепція розвитку вулиці Молдовської

Рік
2019 —,
Локація
Україна, Київ
Тип
Замовник
ENSO
Статус
Концепція
Завдання
Створити комфортну міську вулицю з якісною інфраструктурою, що буде зв'язувати вулицю Олександра Довженка, парк Пушкіна, ЖК «Поетика», вулицю Зоологічну та Київський зоопарк.
Виклик
Поглянути за межі проектної ділянки та запропонувати рішення, що якісно впливають на розвиток всього кварталу. Відобразити переваги комплексного підходу до проектування громадських просторів.
Рішення
На основі просторового дослідження всього кварталу, повʼязали частини вул. Молдовської та запропонували комплексне бачення розвитку території. Зробили вулицю звивистою для зменшення швидкості транспорту та безпеки пішоходів, упорядкували пішоходні зв‘язки та збільшили публічний простір. Створили простір спільного використання (shared space) та концепцію урбан-парку, що межує з ним. Тут знаходитимуться всі активності, які будуть збагачувати квартал новими функціями. Також цей простір має забезпечити вхід до парку Пушкіна: зараз північна сторона парку є тупиковою, але в перспективі вона доповнюватиме зв‘язки у цілому кварталі та стане головним входом у парк.

Локація

Вулиця Молдовська розташована у Шевченківському районі Києва. Вона починається від вул. Довженка та переривається біля парку Пушкіна. Протяжність в межах кварталу становить приблизно 1 200 метрів.

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Вздовж однієї сторони вул. Молдовської будується ЖК Poetica, з іншої — пролягає парк Пушкіна. Житловий комплекс розміщений у культурно-науковому та рекреаційному контексті. Поруч розміщені Київський зоопарк, навчальні корпуси Богомольця, КНЕУ та КПІ, кіностудія Довженка. Трохи вище — інноваційний парк Unit City.

Стан вулиці восени 2020 року / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Стан вулиці восени 2020 року

Дослідження кварталу

Ми провели просторове дослідження кварталу, щоб створити концепцію комфортної вулиці та додати громадські функції, яких не вистачає в районі. Зосередилися на ділянці, що розташована у пішохідній доступності від ЖК Poetica — квадраті площею 300 га. 

Зона дослідження охоплює територію між станціями метро «Шулявська» та «Політехнічний інститут», продовжується до вул. Дегтярівської, частково заходить на квартали мікрорайону Лук’янівки. 

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Історія місця

У XVIII столітті, коли межі міста підійшли впритул до Шулявки, тут вирощували фрукти. Місто продовжувало зростати, а сади не приносили значного врожаю і трансформувалися у парк. У 1899 тут з великим розмахом святкували сторіччя від дня народження Пушкіна. Відтоді на його честь зветься парк та одна з центральних вулиць Києва.

У середині ХІХ ст. територія перейшла у власність держави та її почали активно забудовувати. Вздовж Брест-Литовського шосе (проспект Перемоги) з’явились промислові підприємства та Політехнічний інститут. Першими мешканцями району стали робітники і викладачі Політехніки.

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

У часи індустріалізації у північну частину парку, до якої прилягає вулиця Молдовська, прийшла промисловість. Цілісної системи розвитку не було — почалася хаотична забудова, що клаптик за клаптиком поглинала територію. Кожне підприємство існувало незалежно, тож не було потреби пов’язувати частини кварталу. Вулиця Молдовська виявилася заблокованою та не була втілена в життя.

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Сучасний стан

Установи радянської епохи закрилися або працюють частково, приміщення здають в оренду, а території не пов’язані між собою: закриті ззовні і хаотичні всередині. На перетині Дегтярівської і Зоологічної з’являється офісний кластер. Продовжують розвиватись корпуси медуніверситету та лікарні. Усе це, разом із мешканцями житлових зон та студентами, формує основних користувачів простору.

Квартал стрімко змінюється: будуються нові комплекси та установи, є спроби вдосконалення транспорту і переосмислення території. 

Функція перших поверхів / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Функція всіх поверхів / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Публічні простори / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Публічна інфраструктура / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Озеленення / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Доступність території / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Пішохідні зв’язки у будні / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Пішохідні зв’язки у вихідні / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Вулична ділова активність / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Виклики / Концепція розвитку вулиці Молдовської

На території радянської житлової забудови розміщені дитячі та спортивні майданчики, місця для відпочинку. Двори новобудов закриті для користування, тож простір частково випадає з користування.

Закрита інфраструктура новобудов та територія колишньої промзони блокують доступ до парку по всьому периметру. Із входів доступний лише центральний — з проспекту Перемоги. Парк має потенціал стати об’єднуючою публічною територією для усіх користувачів кварталу.

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Майбутнє

Згідно з планами забудови, у наступні 5 років характер території зміниться з промислового на житловий. Кількість постійних жителів та офісних працівників стрімко збільшиться, що спричинить додаткове навантаження на територію. Важливо спланувати цілісне використання простору: це прямо вплине на привабливість території та комфорт мешканців житлового району.

Запроектована забудова та реконструкція територій / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Запроектована публічна інфраструктура / Концепція розвитку вулиці Молдовської

Рекомендації щодо формування нових зв’язків у кварталі

Щоб створити умови комфортного користування простором, важливо подивитись на територію комплексно та надати необхідні зв’язки. 

Зараз квартал у межах вулиць Олександра Довженка, Дегтярівської, Зоологічної та проспекту Перемоги — це мегаквартал  1200 на 1200 метрів. Його більш чим кілометрова довжина не має внутрішнього сполучення. Через незручні зв’язки знизилася активність всередині кварталу.

Квартал після завершення будівництва ЖК та бізнес-центрів. Можна проходити лише крізь парк та вул. Молдовську. Відстутні зв’язки між головними об’єктами / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Квартал після завершення будівництва ЖК та бізнес-центрів. Можна проходити лише крізь парк та вул. Молдовську. Відстутні зв’язки між головними об’єктами

Нове будівництво приверне багато постійних і епізодичних користувачів. За характером забудови навколо парку виділяємо основні кластери: культурний, житловий, освітній, медичний.

Визначаємо характер забудови в кварталі та виокремлюємо основні кластери / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Визначаємо характер забудови в кварталі та виокремлюємо основні кластери

У кожномі кластері виділяємо головні точки тяжіння. У житловому — це ЖК Poetica та ЖК Creator City, у кільтурному — кіностудія ім. Довженка, у освітньому — університет ім. Богомольця, у медичному — міська клінічна лікарня №4, поліклініка, інститут отоларингології та центр захворювань дихальних шляхів. Впорядковуємо внутрішні зв’язки між ними та формуємо простий доступ всередину кварталу.

На основі попередніх дослідженнь руху пішоходів додаємо нові зв’язки між точками тяжіння / Концепція розвитку вулиці Молдовської
На основі попередніх дослідженнь руху пішоходів додаємо нові зв’язки між точками тяжіння

Великий квартал пропонуємо розділити на кілька менших за допомогою вираженої сітки пішохідних звʼязків. Створюючи частотну сітку, ми спрощуємо орієнтацію людини в просторі, покращуємо комунікацію з міським середовищем та робимо його більш активним.

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Концепція вулиці

Ділянку вул. Молдовської, що межує з урбан-парком, формуємо за принципом спільного простору (shared space). S-образна конфігурація дороги мотивує водіїв знижувати швидкість автомобіля та бути більш обачними. Усе це забезпечує пріоритетність пішохода.

Упорядковуємо потоки пішоходів та транспорту / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Забезпечуємо безпечний рух транспорту у зоні урбан-парку / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Ділянку вулиці, що межує з урбан-парком, формуємо за принципом спільного простору / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Пов'язуємо вул. Молдовську з транспортною системою міста через вулиці О. Довженка, Зоологічну та Дегтярівську. Забезпечуємо доступ до підземних паркінгів ЖК Poetica / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Дорога переходить у спільний простір на ділянці вулиці поруч із парком / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Уздовж дороги формуємо паркувальні кишені, зелені зони та місця відпочинку / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Уздовж дороги формуємо паркувальні кишені, зелені зони та місця відпочинку / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Візуалізації вулиці

Парк ім. Пушкіна

На парк ім. Пушкіна також чекають зміни. Є затверджений план реконструкції парку, розроблений проектом «Київські парки» та ТОВ «Київміськбуд-БМУ №1». 

Ми проаналізували проект та помітили його слабкі сторони. Інфраструктура розміщена всередині тихої зони, де вона не потрібна. Амфітеатр, скейтпарк, спортивні та дитячі майданчики розкидані по всій території та непов'язані між собою. Значна частина вулиці Молдовської зайнята парковою, а для вхідної групи відвідено місце збоку. Наявне планування хаотичне та не вирішує проблеми території. Воно не враховує зв'язки поза парком та розвиває парк окремо від кварталу.

Скейт-парк та баскетбольний майданчик створюють шумове забруднення всередині парку. Ми рекомендуємо зберегти тиху природну зону та винести активності ближче до вулиці, створивши урбан-парк на місці буферного простору між вулицею та парком Пушкіна. 


Генеральний план реконструкції парку ім. Пушкіна, розроблений ТОВ «Київміськбуд-БМУ №1» / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Генеральний план реконструкції парку ім. Пушкіна, розроблений ТОВ «Київміськбуд-БМУ №1»

Урбан-парк

У місці, де парк межує з житловою забудовою, формуємо urban park з променадом та простір спільного користування.

Також цей простір має забезпечити вхід до парку Пушкіна: зараз північна сторона парку є тупиковою, але в перспективі вона доповнюватиме зв‘язки у цілому кварталі та стане головним входом у парк.


Влаштування урбан-парку / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Влаштування урбан-парку

Зонування за функціями

На території сформували 8 функціональних зон. Розміщення кожної залежить від контексту локації, потоку користувачів та способу використання.

Функціональне наповнення / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Функціональне наповнення

Генеральний план

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
Генплан урбан-парку на вулиці Молдовській / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Генплан урбан-парку на вулиці Молдовській

Променад

Урбаністична атмосфера та інфраструктура доповнюють природну зону парку. Вхід у парк переносимо до центральної площі променаду. 

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Променад проходить вздовж житлових комплексів та є частиною вул. Молдавської. І пішохідна частина, і автомобільна дорога звивисті. Це дозволить не пробігати повз, а збавити темп та насолодитися парком: розслабитися, завітати в кафе та відпочити. 

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
Зонування. Променад / Концепція розвитку вулиці Молдовської

Арт-об’єкти допомагають маркувати простір. Вони акцентують вже наявні форми шляху та не є «головними героями» території. У зоні променаду розміщуємо три інтерактивні арт-об’єкти, на яких можна полежати, походити та відпочити. 


Принцип розміщення маркерів простору по вулиці / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Принцип розміщення маркерів простору по вулиці

У першій частині — найпростіший арт-елемент у вигляді припіднятої з однієї сторони прямої лінії, що спрямовує відвідувачів йти далі. Наступні елементи ускладнюються по формі.

Паблік арт / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Паблік арт

Дитячий простір

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Дитячий майданчик на променаді буде мати важливе значення для всього новостворенного району та парку. Він відмежований рельєфом від дороги та складається з 4-х майданчиків та 2-х зон для батьків. 

Перший майданчик — для ігор з водою, на другому — пагорби та лазанки. Третій, найбільший та найактивніший, — ігровий комплекс для дітей старшого віку. А ближче до проходу розташували пісочницю до малечі.

Фрагмент генплану / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Дитячий водний майданчик / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Дитячий майданчик з гумовими пагорбами індивідуального виготовлення / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Дитячий майданчик для дітей 6-12 років / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Дитячий майданчик для дошкільнят з пісочницею / Концепція розвитку вулиці Молдовської
/ Концепція розвитку вулиці Молдовської
Розріз Б-Б, водний дитячий майданчик / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Розріз Б-Б, водний дитячий майданчик

Пергола

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Пергола — логічне продовження Експоцентру, що знаходиться в парку. Вона слугуватиме простором для pre- та afterparty під час проведення арт-подій на площі. А на її стінах можна буде робити художні експозиції. 

Фрагмент генплану / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Зонування. Пергола / Концепція розвитку вулиці Молдовської

Площа, галявина та лаунж-зона

Площа урбан-парку — одночасно і найбільший простір для пішоходів, і вхід до парку Пушкіна, і звʼязок, що поєднує парк з вул. Дегтярівською.

Тут можна розважатися на вечірках, брати участь у арт-фестивалях чи спостерігати за подіями, сидячи на галявині поруч і спілкуючись із друзями. 

Площа з сухими фонтанами / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Галявина / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Сімейний відпочинок / Концепція розвитку вулиці Молдовської

На всіх площах (і великих, і малих) можна проводити арт-події. Якщо події великі, то можна розширити їх з площі на зелену галявину, де зручно спостерігати за подіями зі сторони та поспілкуватися з друзями у спокійнішій атмосфері. Галявина продовжує площу та доповнює парк, в якому бракує саме такого відкритого простору. 

Фрагмент генплану / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Зонування. Площа, галявина та лаунж / Концепція розвитку вулиці Молдовської

Скейт-парк

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Скейт-парк складається з двох частин. На тій, що призначена для молодших підлітків (приблизно до 10 років) — на мощення нанесений напис «SK8» (зашифроване слово skate), а на більш екстремальному скейт-парку для молоді —«SB» (абревіатура skateboard). 

Фрагмент генплану / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Зонування. Скейт-парк / Концепція розвитку вулиці Молдовської

Спортивна зона

/ Концепція розвитку вулиці Молдовської

Тут розмістили баскетбольний майданчик. В цьому місці якраз є перепад рельєфу 3м, в який ми інегрували спортивну зону, а на спуску зробили амфітеатр, де можна спостерігати за грою. 

Так спорт стає доступним та видимим, а значить мотивує людей, що проходять повз, на спортивний образ життя.

Фрагмент генплану / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Зонування. Спорт / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Тауншифтинг / Концепція розвитку вулиці Молдовської
Тауншифтинг

Піднятися вгору до спортивного майданчика можна сходами та пандусом. Третій альтернативний варіант — тауншифтингова стежка, побудована на грі.

Тауншифтинг (англ. town + shifting = пересування містом) — міська атракція, створена у колаборації з Commercial public art.

Замість звичайного підйому та спуску можна пройтися по різних покриттях (дереву, гумі, бетону), погратися з вбудованими в стежку геометричними формами. Гумове поверхня, дерев’яні бруски, антипаркувальні сфери — разом вони складають міський мікромаршрут, що дає унікальний досвід.


Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'

Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Світлана Конопльова, Маріанна Криворучко, Інна Добровольська, Андрій Куницький

Схожі проєкти
Площа ПеремогиПлоща Перемоги
Площі, Вулиці2019 Україна, Вінниця, 1,87 га
Майдан СоборнийМайдан Соборний
Площі, Вулиці2019 Україна, Житомир, 20 га

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com