"Європа потребує сильних міст і регіонів, в яких варто жити" —
такими словами закінчується Лейпцизька Хартія «Міста Європи на шляху сталого розвитку».
Сильні міста в регіонах та зміни обласних центрів — це не утопія, а шлях децентралізації, яким рухається Україна. Пройшли часи, коли можна було не зважати при проектуванні на думку громади та вихідні дані, придумувати проект “з голови”. Зараз же для прийняття якісних рішень важливим є діалог між громадою, архітекторами та владою міста, етапність проектування.
Впевнилися в цьому під час воркшопу "Публічний простір" в рамках архітектурного фестивалю "Міста України-2018" в Дніпрі. 6 днів, 6 обраних локацій та 6 команд. Збіг? Не думаємо.
Локації та склад команд на воркшопі були розподілені серед учасників методом жеребкування.
6 запропонованих локацій:
- сквер Івана Старова
- бульвар на вулиці Княгині Ольги
- бульвар на вулиці Столярова
- площа Героїв Майдану
- громадський простір навколо Оперного театру
- бульвар на вулиці Гоголя
Максиму Коцюбі — тьютору однієї з команд — в жеребкуванні випав громадський простір навколо театру.
Разом вони протягом 6 днів займалися переосмисленням території біля театру, в якому зараз знаходиться.... базар!
Дивно спостерігати сюрреалістичну картину, як комерція повністю поглинула мистецтво. Ще більш дивно чути слова на захист базару в театрі.
Гарні новини — ситуація змінюється на краще вже зараз і сподіваємося, за декілька років Театральна площа в Дніпрі стане мистецьким осередком міста та місцем народження креативних ідей.
Ділянку треба реанімувати та звільняти від комерції і в результаті проекту можна буде не тільки повернути територію людям, а також дати усвідомлення, що простір і театр має потенціал стати місцем зібрання людей, що він може належати громаді, а не картатим сумкам та прилавкам з товарами.
Концепція проекту
Перш за все треба треба було дати мешканцям розуміння, що територія взагалі існує. Наш виклик — змусити перехожого зупинитися та стати частиною життя театральної площі.
Територія біля театру є повноцінним публічним простором, а не транзитною зоною. Переосмислити територію допоможуть низові ініціативи: перформанси художників, театралів і музикантів, а згодом щомісячні повномасштабні фестивалі.
Вже потім як наслідок культурної трансформації почнеться зміна фізичного простору. Детальніше про концепцію проекту можете прочитати тут.
Команда:
- Світлана Конопльова
- Ольга Коваль
- Костянтин Ніколаєнко
- Дарина Дрожевская
- Олександр Малий
- Денис Станіславський
- Юлія Терно
- Наталя Азёма
- Максим Клоченко
- Євген Васильєв
- Максим Коцюба
- Роман Помазан