Локація
Театральна площа біля Національного театру опери та балету — одна з центральних площ Дніпра.
Театральна площа біля Національного театру опери та балету — одна з центральних площ Дніпра.
Запитати в людей «Як ви ставитеся до площі?», і вони навряд чи зрозуміють, про яку площу йдеться мова. На території є театр, фонтан, парк, кафе у вигляді скляної піраміди, паркінг, паркани, зупинка трамвая. Все це лише уривки, частини колажу, який розсипається і не складається в єдину систему. Площа не існує в свідомості містян, є лише транзитом.
Довершує цей сюрреалістичний колаж ярмарок, що заполонив увесь можливий простір театру опери та балету і змінив публіку. Тепер сюди приходять не за мистецтвом, а за споживанням.
Поряд з афішами балетних вистав продаються шкарпетки, а холи перших двох поверхів театру зайняті шубами та капелюхами. Для репетицій залишився лише верхній поверх. То що там по піраміді Маслоу? Що важливіше: штани за 40 гривень чи мистецтво?
За тиждень на воркшопі «Публічний простір» в рамках фестивалю «Міста України» разом з 'Urban Sustain Architecture' та 'VG Architects' розробили концепцію території біля Оперного театру в Дніпрі.
Неможливо переплановувати територію без зміни її сприйняття у свідомості людей. Якщо почати з фізичної трансформації, то якою б не була красивою площа, люди вийдуть на неї і будуть продавати там свої продукти. Ми вирішили переосмислити театральну площу та запропонувати сценарії розвитку її як культурно-мистецького осередку.
Виділили 3 основні задачі:
Репрезентація культури на площі
Формування цілісної самодостатньої території
Сценарне наповнення
Ми розрахували карту трансформацій на 20 місяців — достатній термін для формування потужного культурного центру. Фізична трансформація — лише третій, передостанній етап. Йому передує трансформація подієва.
Першочергова мета — витіснити з площі, а потім і з самого театру комерцію за допомогою культурних подій.
Поступово завдяки виставам, інсталяціям, кінопоказам простір почне асоціюватися з мистецтвом. Для того, щоб театр був економічно-вигідним, влаштуємо на першому поверсі кафе та творчі студії.
Після перемоги Beaux Arts над Базаром можна приступати до фізичної трансформації — реконструкції площі відповідно до нових функцій і потреб. Перед театром приберемо все зайве, не будемо захаращувати простір — відкрита площа стане універсальним місцем для культурних подій.
З обох боків площі, немов куліси, розташовані зелені зони, де можна відпочити в затінку дерев.
Залишимо фонтан «Муза»— найстаріший фонтан в Дніпрі, а на його закритій частині буде open-air мала сцена театру.
Відкриємо для пішоходів і задню сторону театру, що дозволить об’єднати всю територію в єдиний простір.
В результаті площа стане потужною частиною бренду Дніпра, маркером культури, що буде пульсувати та оживляти все місто.
Міська влада ухвалила концепцію, тож, сподіваємося, реалізація почнеться в 2019 році.
Команда
Світлана Конопльова, Ольга Коваль, Костянтин Ніколаєнко, Дар'я Дрожевська, Олександр Малий, Денис Станіславський, Юлія Терно, Наталія Азьома, Максим Клоченко, Євгеній Васильєв, Максим Коцюба, Роман Помазан
Strategy + design — Other Land
Web development — Perevorot.com