Максим Коцюба, Вероніка Шустер

Навіщо потрібна ландшафтна архітектура та як вона пов'язує місто та мешканців? Виступ Максима Коцюби на "Фестивалі ідей".

28 жовтня 2019

Ландшафтна архітектура як зв’язок між містом та мешканцями

24 серпня Максим Коцюба виступив на одеському Фестивалі ідей з доповіддю про минуле, сучасне та майбутнє ландшафтної архітектури. Ділимося основними тезами лекції. 

До того як переходити до глобальних питань, варто розібратися: що таке ландшафтна архітектура і яку роль виконує ландшафтний архітектор в розвитку міста. 

Ландшафтна архітектура — це, насправді, все, що нас оточує.  

Спробуйте вгадати правильну відповідь:


В Україні саме “ландшафтний архітектор” — відсутня позиція в класифікаторі професій. Чи потрібні взагалі ландшафтні архітектори? Ми навіть знімали відео, де питали у перехожих: чи знаєте ви яка роль ландшафтного архітектора? Там було і про “садити газони”, і про “архітєктірувати ландшафти”, і “вирощувати дерева”.


Розвиток ландшафтної архітектури в світі

Дійсно, ландшафтна архітектура бере свої початки від роботи із приватними парками та садами. Тут цікаво поглянути на історію професії. 

Раніше ландшафтний архітектор був садівником для монархів. 


Вид на парк Версаля, 17 сторіччя
Вид на парк Версаля, 17 сторіччя
Людина ставить себе вище за рослини, диктує їм, як себе поводити і як рости.

З початком індустріалізації та агресивної урбанізації людям стало не вистачати природи в містах. Саме тоді утворилося поняття не садівник, а ландшафтний архітектор. 

Зараз перед ландшафтним архітектором стоїть питання повернення природи в місто, становлення відношень між містом та людьми.


Площа Ізраїлю в Копенгагені в 1961 році
Площа Ізраїлю в Копенгагені в 1961 році
Площа Ізраїлю в Копенгагені в 2017 році
Площа Ізраїлю в Копенгагені в 2017 році
Річка Чхонгенчон в 1975 році
Річка Чхонгенчон в 1975 році
Річка Чхонгенчон в 2005 році
Річка Чхонгенчон в 2005 році

В Україні трохи інша ситуація, адже радянський період завав основний контекст. У людей забрали право на місто, скасували право на приватну власність і сказали: ми всі рівні і все спільне. Був "вождь", який приймав рішення, тож як будуть виглядати вулиці та райони вирішувала вертикаль влади. За цей час люди втратили розуміння, що вони можуть впливати на розвиток міста. Через скасування приватної власності відбулась побудова безвладного суспільства.

Право на місто

Як повернути мешканцям право на місто та сформувати відчуття приналежності до міста, громади та процесів, які тут відбуваються?

По-перше, треба сформувати запит. І тут на перший план виходять житлові комплекси. Перше, що люди отримали у власність — це житло. Коли біля дому є хороше подвір’я, то починаєш звертати увагу і на шлях додому, і на місто в цілому. Результат — формується запит на якісних публічний простір. 


Внутрішній двір житлового комплексу Rybalsky, Київ
Внутрішній двір житлового комплексу Rybalsky, Київ
Житловий комплекс “Пасічний“, Львів
Житловий комплекс "Пасічний", Львів
Житловий комплекс Tetris Hall, Київ
Житловий комплекс Tetris Hall, Київ

Новий механізм

Старий “вертикальний” механізм створення міських проектів віджив своє. В пріоритеті новий механізм, що враховує інтереси всіх стейкхолдерів та орієнтований на користувачів. 

Один із наших проектів, створених за таким принципом — Нова Контрактова. Спочатку був проведений воркшоп, а потім конкурс, де і виграв авторський колектив “Київська вітальня.


Один день з життя Скверу №3 Контрактової площі
Коли користуєшся простором щодня, здається, що все окей.

Комунальні підприємства на кшталт Вінницької “Агенції Просторового Розвитку” або Львівського “Інституту просторового розвитку” є одним із ефективних кроків формування нового механізму створення якісних громадських просторів. Зараз вони є виконавцями міських проектів, але в майбутньому виступатимуть як організатори та замовники.


Інтегрований розвиток міст

На більш політичному, глобальному рівні ландшафтна архітектура впливає за допомогою реформи децентралізації — це, певно, основний крок, який дозволив задатися питанням: а якими ресурсами володіє місто? Яка його ідентичність і вектор розвитку?


Так запустився процес створення стратегій інтегрованого розвитку міст. Це європейська концепція, що пов’язує спеціалістів з різних галузей: економіки, культури, транспорту, архітектури тощо задля того, щоби просканувати місто і визначити шлях розвитку спільно з мешканцями. Завдяки цьому створюється здорова конкуренція між містами. 

Цього року ми теж долучалися до створення проектів в контексті інтегрованого розвитку міст — це проект створення Майдану Соборний в Житомирі, громадський простір біля Полтавської ОДА та Площа Перемоги у Вінниці. Ці проекти створені спільно з мешканцями, задача ландшафтного архітектора якраз задовольнити потреби всіх користувачів та стейкхолдерів, об’єднати всі думки та втілити їх у фізичний об’єкт. 


Майдан Соборний, Житомир. Спільно з urban curators, AER, A+S
Майдан Соборний, Житомир. Спільно з urban curators, AER, A+S
Площа Перемоги, Вінниця. Спільно з SHOVK
Площа Перемоги, Вінниця. Спільно з SHOVK
Територія біля ОДА, Полтава. Спільно з CityLab
Територія біля ОДА, Полтава. Спільно з CityLab

Радянське минуле

Ми помітили, що люди соромляться радянського минулого і думають, що краще в нових проектах його прикрити чимось, прибрати з поля зору. Так відбувається, бо радянське досі є не спадком, а нашим сьогоденням. 

Сучасний громадський простір робить радянське минулим. Створюючи громадський простір в містах, які здебільшого будувалися за радянських часів, проектувальник повинен розуміти: радянські будівлі — це зріз історії та хороший інструмент для переосмислення минулого. Замість підсумків. Яка практична користь від ландшафтної архітектури?

Ландшафтна архітектура — це точно не про рослини та декорації. Завдяки хорошому публічному простору відбувається і економічний розвиток. Якщо дивитися статистику по європейських та американських проектах, вартість нерухомості біля таких просторів зростає на 20-25 відсотків. 

Завдяки ландшафтній архітектурі людина розуміє, що її чують. Дуже легко покинути країну чи місто та переїхати, коли ти не відчуваєш приналежності до нього, не знаєш нікого зі свого району, не маєш інших соціальних “корінців”, окрім своєї родини. Саме ландшафтна архітектура може допомогти сформувати зв’язок між містом та мешканцями. 

Розуміючи все це, ми можемо створити професію ландшафтного архітектора 2.0, який буде відповідати викликам сьогодення.


Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com