Максим Коцюба, Вероніка Шустер

Як відновити втрачений простір: досвід скверу Контрактової площі

Публічний простір13 вересня 2018
13 вересня 2018
Антиутопія по-київськи: один день тяжко хворої Контрактової площі

Уявімо, що місто — це живий організм. І воно також може захворіти. Протягом двадцяти років Сквер №3 Контрактової площі страждав від засилля МАФів. Наша задача як лікарів міста  — рішучими і дуже оперативними діями повернути площу до нормального життя. Якими повинні бути перші кроки по зціленню території?


В 2015 році Департамент містобудування та архітектури оголосив закритий бліц-конкурс на концепцію громадського простору Контрактової площі Контр/АКТ. Виграв з проектом “Київська вітальня” авторський колектив “Нова контрактова”. А за 2 роки  — в 2017  — наша студія приєдналася до проекту. Коли до нас звернувся з пропозицією приєднатися до проекту колектив-переможець, ми запитали себе: яким буде шлях відновлення території?

Фінальна задача  — втілити в життя такий проект:

Звичайно, на фінальній стадії проекту, яка зараз знаходиться на експертизі, передбачено і нові пішохідні зв’язки, і транспортний хаб, і кафе, і всі інженерні системи, буде побудовано пандус для входу в метро. Але чи можливо з настільки запущеного стану, в якому перебувала Контрактова ще рік тому, перестрибнути одразу ж до якісного європейського простору?

Якщо ми хочемо зробити все і одразу  — не зробимо нічого. То з чого почати, аби не викликати знову шквал обговорень і не затягнути процес реконструкції на невизначений термін? Для початкового етапу реконструкції ми обрали максимально просте та легке в реалізації рішення. Первинною метою було не спроектувати новий простір, а відновити втрачену історичну територію в такому виді, якою вона виглядала 20 років тому, до того як її поглинули МАФи.


Заголовок


Коли для аналізу території Контрактової площі з іншого міста приїхав фітопатолог, він вийшов з метро, подзвонив і здивовано сказав, що… не знайшов скверу! Звичайно, адже від Скверу №3 в той час лишилася лише назва, адже він був поглинутий МАФами.

Під час суспільних обговорень ми чули багато думок на кшталт “А де ми будемо пити каву?”, “А кому заважають точки вуличної їжі? Так зручніше”. Для європейського міста така ситуація була б неприйнятною, для української столиці  — буденність, яку нове покоління споглядало з дитинства.

2 десятиліття  — не малий термін для міста. Принаймні, за цей час виростає нове покоління, і в його суспільній пам’яті не лишається і згадки про те, що простір колись був інакшим. 20 років кияни своїм мовчанням давали добро на засилля автомобілів та МАФів. Тому важливо було показати  — комфортний урбаністичний простір важливіше за куплену шаурму. Ми прибрали весь цей “треш” на одній з центральних площ Києва і  — о чудо  — з’явився справжній сквер. 

Що буде на фінальній стадії проекту?

  • пандус для маломобільного населення
  • на звільненому від МАФів та машин місці буде висаджено 208 дерев з високою цінністю
  • для кожного дерева ми створюємо спеціальну конструкцію з дренажною решіткою й внутрішньою системою поливу та аерації. У Києві в таких масштабах подібна інженерна підготовка для висадки дерев буде зроблена вперше
  • для безпеки та комфорту киян встановимо нове мощення та додаткові джерела освітлення
  • буде встановлено  нові вуличні меблі  — 17 лавок з екологічного матеріалу
  • транспортну схему буде реорганізовано і площа стане повністю пішохідною. 


Для таких глобальних змін спочатку треба повернути територію до точки “0”. Хворобу не можна вилікувати за раз. Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com