Максим Коцюба

5 принципів створення публічного простору в історичному місті

15 травня 2019

1. Поєднуйте історію в контрастах

Розглядайте парк то в масштабі району, то міста, то країни, дивіться на територію під кутом історії, культури, економіки. При проектуванні парку Жанни Лябурб ми дослідили, що Одеса має Верхнє місто з класичною культурою та Нижнє місто з контр-культурою та за допомогою парку поєднали, примирили їх.

Академічна культура vs контркультура
Академічна культура vs контркультура
Новий парк об'єднає верх і низ
Новий парк об'єднає верх і низ
Парк — втрачений пазл між Верхнім та Нижнім містом
Парк — втрачений пазл між Верхнім та Нижнім містом

2. Відображайте сьогодення, а не копіюйте минуле

Підхід, який начебто очевидний при роботі з історичними територіями — зробити так, аби простір вражав старовиною. Проте ковані ліхтарі & Company — це мімікрія під минуле, псевдоісторичність. Натомість краще зробити сучасний простір, на тлі якого старі будівлі заграють по-новому. 


Сучасний простір нової Контрактової площі

3. Якщо є реальна історія, відтворюйте її.

З псевдоісторичністю розібралися, а що як в просторі є реальна історія? Забути і забити на неї? З реальною історією варто працювати, реконструювати її. Вона стає базисом ландшафту, а наша задача зробити до неї надбудову. 

Наприклад, для реконструкції Старокиївської гори ми підняли архіви архітектора А.Мілецького, що проектував територію ще в радянські часи. І в результаті ми замовили такі самі ліхтарі та плити мощення, як були в архівних кресленнях. 


Архівні креслення А. Мілецького
Відновлена Старокиївська гора

4. Сучасний простір перетворює радянське на минуле

Не всім українським містам пощастило мати довгу історію. Часто основний пласт територій є радянськими з відповідними атрибутами: пам’ятниками, площами нелюдських масштабів, ялинами та трояндами.

Вони вже не виконують функцій звеличування влади, проте є нашим сьогоденням. Та навіть радянські будівлі будуть здаватися сучасними, якщо навколо новий якісний простір. Отож, ландшафт може відправити радянське в минуле.

Майдан Соборний в Житомирі. Простір не співмасштабний людині

5. Створюйте історичне для наступних поколінь.

Створення місць пам’яті не дорівнює встановленню пам’ятників. Найкраще вшанування — людська свобода, виражена в просторі. Адже люди боролися за пам’ятники чи все ж за свободу та демократію? 


Пам'ятник учасникам АТО в Нікополі
Пам'ятник учасникам АТО в Нікополі
Таймлайн-меморіал "Територія Майдану" перед Полтавською ОДА
Територія живе. Поруч з таймлайном граються діти
Територія живе. Поруч з таймлайном граються діти

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com