/ Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'

Парк 'Ходинське поле'

Рік
2013-2014
Локація
Росія, Москва
Тип
Площа
34 га
Замовник
Група компаній 'ІНТЕКО'
Підтримка
Комітет архітектури та містобудування Москви; Громадський рух «За парк»;
Статус
Концепція
Виклик
Створити зелену та затишну оазу посеред великого мегаполіса. Збалансувати велике пішохідне та транспортне навантаження.
Рішення
Проводимо чітку межу між транзитною зоною парку та відпочинковою. Для жителів району створено безпечний та насичений різними активностями простір. Для відвідувачів спортивних, культурних та торговельних закладів передбачено широкі доріжки та багатофункціональний архітектурний комплекс, де кожен знайде собі заняття до душі.

Міжнародний конкурс

Проект розроблений в рамках міжнародного двоетапного конкурсу на архітектурну концепцію парку «Ходинське поле».


Було подано 300 заявок з різних країн світу, серед яких було відібрано 97. По завершенню першого етапу конкурсу жюрі з них відібрало 10-ку фіналістів, які пройшли в другий етап конкурсу за рахунок портфоліо (5 компаній) та запропонованих концепцій (5 компаній).


За результатами другого етапу конкурсу наш проект потрапив в трійку фіналістів, посівши третє місце:

1. LAND Milano Srl. (Італія, Мілан)

2. Perkins Eastman (США, Нью-Йорк)

3. Студія ландшафтної архітектури KOTSIUBA (Україна, Київ)

Локація

Територія Ходинського поля розташована в Хорошевському районі Північного округу Москви.

 / Парк 'Ходинське поле'
Часопис території
1790-ті роки

Ходинське поле мало вигляд піщаної місцевості пересіченої ярами та ріками — Ходинкою та Тараканівкою.

1900-ті роки

На початку XVIII століття через поле прокладено «царську дорогу» — Петербуржське шосе, що поєднало обидві столиці. По ньому царі виїжджали на коронацію, тому Ходинське поле стало місцем масових зустрічей, гулянь, виставок та ярмарок. Згодом, за вказівкою сената ділянку було відведено для влаштування іподрому.

1910-ті роки

У південній частині поля на кошти відомого мецената було споруджено міську лікарню. Поруч побудували Миколаївські зимові казарми та військовий шпиталь. На початку ХХ століття тут побудовано аеродром та авіпарк.

1930-ті роки

У листопаді 1931 року було завершено перший аеропорт у СРСР. З кінця 70-х років, опинившись у центрі міста, що швидко ширилось аеропорт втратив своє значення.

1980-90-ті роки

У 1980-ті Ходинське поле слугувало для проведення генеральних репетицій військових парадів, а на початку 90-х на одній із злітних смуг розташували старі літаки у вигляді музейних експонатів.

2000-ні роки

На початку ХХІ століття Ходинське поле ще більш скоротилось, віддавши свої землі під житлові квартали, спортивні заклади та заводи.

Територія перед початком проектування

Третину площі району займають промислові зони, які істотно впливають на екологію. Єдиним порятунком для мешканців є зелені оази, яких катастрофічно не вистачає. Ситуацію дещо покращує наявність трьох парків: Чапаєвського, «Березовий гай» та «Історичні ландшафти Москви», але вони повністю не вирішують задачі, так як зелених насаджень вочевидь недостатньо. Одним з основних завдань при створенні парку для нас стало покращення якісного складу атмосферного повітря даної місцевості. Враховуючи напрямки вітру, які змінюються в залежності від сезону, ділянка постійно знаходиться під впливом негативних факторів. Через це для вирішення основної задачі значну роль в послабленні негативних впливів промислових зон району зіграють зелені насадження.

 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
Команди учасників досліджують ділянку та знайомляться з деталями проекту

Житлова забудова з розвиненою інфраструктурою розташована навколо майбутнього парку переважно з західної та південно-західної сторони. Від парку її відокремлює пішохідний бульвар. Ми розподілили пішохідні потоки на ділянці таким чином, щоб місцеві жителі мали прямий доступ до природи, а приїжджі не використовували цю частину парку в якості транзиту.

 / Парк 'Ходинське поле'

Навколо розташовано спортивні заклади: спортивний комплекс «ЦСКА» на 30,000 відвідувачів, стадіон «Динамо» на 5,400 відвідувачів, льодовий стадіон «Мегаспорт» на 15,000 відвідувачів. Йде будівництво ТРЦ «Авіапарк» та державного центру сучасного мистецтва. Усі ці будівлі та споруди передбачають значні транзитні потоки саме через територію парку. Щоб забезпечити прохід вболівальників на спортивні заходи, в парку передбачено широкі тротуари з комбінованим мостінням тротуарної плитки та газону, що дозволяє уникнути витоптування газону, та в той самий час не робити всю необхідну ширину тротуару з суцільного бетону.

 / Парк 'Ходинське поле'
Ескіз / Парк 'Ходинське поле'
Ескіз
Загальний контекст розміщення парку / Парк 'Ходинське поле'
Загальний контекст розміщення парку

Генеральний план

 / Парк 'Ходинське поле'

Сезонне використання території

Парк – це місце цілорічного відпочинку.

У літній час головною перевагою парку є довготривале перебування на відкритому повітрі. Парк насичено місцями для відпочинку та споглядання, занять йогою та рибалкою, коло води є тераси для приймання сонячних ван.

Для поціновувачів активного відпочинку розташовано спортивні зони з волейбольним, баскетбольним та міні-футбольними полями, місцями для гри в теніс та бадмінтон, вуличні тренажери. Передбачено мережу маршрутів для велосипедів, роликів, самокатів та скейтів.

Ми передбачили декілька дитячих майданчиків на бульварі та в парку, місця для малювання, танців, настільних ігор.

Для відвідувачів похилого віку буде розташовано клуби для гри в доміно, шашки, шахи та інші настільні ігри, як в приміщенні, так і на свіжому повітрі.

Схема функціонального зонування в літній період / Парк 'Ходинське поле'
Схема функціонального зонування в літній період
 / Парк 'Ходинське поле'
Рибалка / Парк 'Ходинське поле'
Рибалка
Великий теніс / Парк 'Ходинське поле'
Великий теніс

В зимовий час парк набуває нове обличчя. Велике враження створюють яскраві рослинні акценти, які набувають декоративних переваг саме в зимовий період.

Ставок використовується для зимової рибалки та занурень. Схили біля ставку перетворюються в пагорби для катання. Місце фонтанів стає ковзанкою та майданчиком для гри в хокей. На великій галявині буде облаштовано снігове містечко та виставка льодових фігур. Велодоріжки облаштовуються під лижні траси. На площі перед амфітеатром можна встановити новорічну ялинку та проводити зимові гуляння, як це відбувалось тут ще у XVIII столітті.

Після активного відпочинку є можливість випити горнятко гарячого чаю у затишних кафе, відвідати виставку або провести час у центрі творчості та розвитку.

Схема функціонального зонування в зимовий період / Парк 'Ходинське поле'
Схема функціонального зонування в зимовий період
Ковзанка / Парк 'Ходинське поле'
Ковзанка
 / Парк 'Ходинське поле'

Транспортна інфраструктура

На планувальну структуру парку значно вплинула транспорта система мікрорайону. Основна вісь транзитного потоку орієнтована на станцію метро «Ходинське поле», виходи з якої знаходяться у східній частині парку. Для відвідувачів з особистим авто передбачено вхід в парк з відкритою площею навпроти багаторівневого паркінгу, що будується у східній частині парку. Ще один підземний паркінг на 350 машиномісць передбачено з західної сторони.

Рух пішоходів, велосипедів та транспорту / Парк 'Ходинське поле'
Рух пішоходів, велосипедів та транспорту
Зонування пішохідних потоків / Парк 'Ходинське поле'
Зонування пішохідних потоків
Прибирання парку / Парк 'Ходинське поле'
Прибирання парку
Освітлення парку / Парк 'Ходинське поле'
Освітлення парку
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'

Розрізи

 / Парк 'Ходинське поле'
Розріз 1-1 / Парк 'Ходинське поле'
Розріз 1-1
 / Парк 'Ходинське поле'
Розріз 2-2 / Парк 'Ходинське поле'
Розріз 2-2
Розріз 3-3 / Парк 'Ходинське поле'
Розріз 3-3

Бульвар

Розташування житлової забудови відносно парку спровокувало нас розташувати тиху та найбільш озеленену площу парку у південно-західній його частині, для створення комфортного середовища мешканцям мікрорайону. Також тут розташовані дитячі учбові та дошкільні заклади. від парку їх відокремлює пішохідний бульвар насичений різноманітною та цікавою інфраструктурою. В місцях примикання до проїжджої частини бульвар має огорожу. Бульвар складається з прогулянкових зон, дитячих майданчиків для різних вікових груп, острівців озеленення та терас для відпочинку біля кожного входу з бульвару до парку. Рельєф має складну, багаторівневу структуру.

 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'

Основні паркові об'єкти

 / Парк 'Ходинське поле'

Багатофункціональна зона

Багатофункціональна зона у вигляді двох низькоповерхових комплексів розташована вздовж північної лінії парку. Кожний комплекс має по три терасовані будівлі, котрі поєднуються між собою на різних рівнях містками-переходами. Тут розташовується пункт прокату спортивного обладнання, будівля адміністрації та сервісного обслуговування парку.  Будівля з закладами громадського харчування сполучається з адміністративною частиною простором з виставковими та лекційними залами. Комплекс біля виходу зі станції метро складається з центру розвитку творчості для дітей та дорослих, сувенірні крамниці та заклади громадського харчування. Будівлі також поєднані одна з одною та мають експлуатовані дахи.

Формування архітектурного обрису багатофункціональної зони / Парк 'Ходинське поле'
Формування архітектурного обрису багатофункціональної зони
Авіаційне минуле Ходинського поля відображено в майбутньому парку — форма пропелера літака надихнула нас на створення паркового містка / Парк 'Ходинське поле'
Авіаційне минуле Ходинського поля відображено в майбутньому парку — форма пропелера літака надихнула нас на створення паркового містка
Відкритий публічний простір біля метро / Парк 'Ходинське поле'
Відкритий публічний простір біля метро
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'

Презентація проекту

 / Парк 'Ходинське поле'

Реалізація

В результаті з нашого проекту була реалізована водойма з містками та островом.

 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'
 / Парк 'Ходинське поле'

Студія ландшафтної архітектури 'KOTSIUBA'

Максим Коцюба, Марія Андрієнко, Анна Шуберт, Максим Каминін

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com